Turystyka rowerowa

Na terenie Gór Sowich jest cała sieć tras rowerowych o różnej trudności i długości. Góry Sowie ze względu na swoje wysokości, urozmaicona rzeźbę terenu, duże zalesienie, przyjazny klimat są jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do uprawiania rodzinnej turystyki rowerowej jak również wyczynowej jazdy rowerowej. W Górach Sowich istnieją dwa systemy odmiennie oznakowanych szlaków rowerowych. Zwykłe trasy oznakowane głównie na drzewach są łatwiejsze, prowadza w większości drogami stokowymi i szosami bez trudnych podjazdów. Szlaki Strefy MTB Sudety, których znaki znajdują się głównie na tabliczkach, przyczepionych do drzew, są trudniejsze i prowadza często stromymi, kamienistymi ścieżkami.

Rodzinne wycieczki rowerowe

Obszar Gór Sowich posiada zróżnicowane trasy rowerowe, od prostych które można pokonywać wspólnie z rodziną podczas weekendowego wypoczynku aż po trasy wyczynowe dostarczające olbrzymią dawkę adrenaliny. Bez względu na zróżnicowanie tras zostaniemy uraczeni wspaniałymi widokami krajobrazów oraz ciekawych miejsc jakie można spotkać na trasie.

 Jeśli poczujemy chęć rywalizacji idealnie nadają się do tego częste maratony rowerowe (np. Puchar Strefy MTB, Bike Maraton, Grody Piastowskie) przygotowywane w różnych kategoriach, cieszące się powodzeniem u wyczynowców jak i rodzin z dziećmi, które chętnie biorą udział w tego typu rywalizacjach.

 

 

Strefa MTB Sudety

W rejonie sowiogórskim funkcjonuje Strefa MTB Sudety. Jest to największy i pierwszy w Polsce system górskich tras rowerowych budowanych z takim rozmachem, który ma na celu wpływać na rozwój regionu oraz zbudowanie trwałego skojarzenia z produktem jako „Najlepsze Miejsce dla Fanów Kolarstwa Górskiego w Polsce”.

 

 

 

Strefa MTB Sudety

Tworzące go Stowarzyszenie Strefa MTB Sudety planuje w kolejnych latach rozbudowę systemu o trasy singeltrack, tworzenie infrastruktury dla rowerzystów, certyfikację bazy noclegowej, gastronomicznej i usługowej. Projekt jest realizowany dzięki zaangażowaniu pasjonatów kolarstwa górskiego wspomaganych przez sprawnych organizatorów tworzących stowarzyszenie oraz w/w gminy i nadleśnictwa. Na obszarze Strefy MTB Sudety znajdziecie Państwo oprócz doskonale przygotowanych tras wiele atrakcji turystycznych oraz miejsc do aktywnego wypoczynku oraz nietuzinkowych, często tajemniczych zabytków.

 

 


 

 


PROPONOWANE TRASY ROWEROWE

TRASA NR 1 - LOTEM SOWY

>>Trasa jest dobrze oznakowana, ale bardzo trudna, a zwłaszcza jej odcinek górski. Przeznaczona jest więc dla osób z dobrą kondycją.<<

W Pieszycach wyruszamy z parkingu przy urzędzie miejskim (300 m n.p.m.). Jedziemy rowerowym szlakiem czerwonym. Za urzędem, zgodnie ze wskazówkami, kierujemy się w stronę Rościszowa. Za tą miejscowością zjeżdżamy na zielony pieszy szlak turystyczny, którym trafimy do Lasocina, gdzie można odpocząć w pensjonacie Magda lub w gospodarstwie agroturystycznym Cicha Woda. Stamtąd krętą drogą asfaltową kierujemy się w górę w stronę Przełęczy Walimskiej. Z drogi asfaltowej zjeżdżamy w polną – to trudny odcinek górski. Czerwonym szlakiem pieszym docieramy do Wielkiej Sowy.

Na tym najwyższym szczycie stoi 25-metrowa wieża widokowa z 1906 r., której wizerunek jest symbolem Gór Sowich. Z tarasu widokowego można podziwiać panoramę od Śnieżni kapo Śnieżkę oraz od Wzgórz Trzebnickich po Broumovské Steny. Zbocza Wielkiej Sowy są znakomitymi terenami do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, a zimą – narciarstwa zjazdowego i biegowego.

Z Wielkiej Sowy ruszamy na południowy-wschód i docieramy do położonej 210 m niżej Przełęczy Jugowskiej. Jest ona jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Górach Sowich, a położone wokół zbocza są znakomitymi stokami narciarskimi. W pobliżu działa schronisko Zygmuntówka oraz od niedawna pensjonat Bukowa Chata.

Następnie, wspinając się leśnymi duktami, docieramy do Kalenicy (964 m n.p.m.). To szczyt w środkowej części Gór Sowich, trzeci pod względem wysokości – po Wielkiej i Małej Sowie (972 m n.p.m.). Pokryty jest rumowiskiem skalnym. Ze stalowej wieży widokowej z 1933 r. można podziwiać panoramę
Bielawy, Jugowa i okolic.

Z Kalenicy zielonym szlakiem zjeżdżamy do drogi asfaltowej, którą dotrzemy do Kamionek, wsi zabudowanej murowanymi domami sprzed drugiej wojny światowej. Są w niej również relikty dawnego górnictwa srebra i ołowiu: kopalnie Augusta, Anna, Wilhelm, Forelle oraz dawne wyrobiska na górze Błyszcz.

Z Kamionek czerwonym szlakiem rowerowym dojeżdżamy do Pieszyc, w których rozpoczęliśmy trasę.

INFORMACJE O TRASIE
Pieszyce – Rościszów – Potoczek – Wielka Sowa – Przełęcz Jugowska – Kalenica – Kamionki – Pieszyce
Długość – 25 km
Początek trasy – Pieszyce (parking przy urzędzie miejskim), 300 m n.p.m.
Najwyższy punkt – Wielka Sowa, 1015 m n.p.m.
Koniec trasy – Pieszyce – parking przy urzędzie miejskim, 300 m n.p.m.
Czas – ok. 5 godzin
Stopień trudności – bardzo trudna


 

TRASA NR 2 - ZNAKI CZASU

>>Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przy Centrum Informacji Turystycznej w Bielawie. Warto obejrzeć położony tuż obok krzyż pokutny oraz kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z trzecią co do wysokości wieżą w Polsce.<<

Z parkingu kierujemy się w stronę obwodnicy miejskiej. Na skrzyżowaniu ul. Piławskiej i Wodnej kierujemy się w prawo na drogę dla rowerów. Szlak niebieski poprowadzi nas drogą asfaltową do mostka, gdzie skręcimy w prawo. Stamtąd szutrową drogą dotrzemy do Owiesna. Tam warto zobaczyć pozostałości zamku i rotundy, w której organizowano turnieje rycerskie. Z Owiesna kierujemy się w prawo pod górkę, gdzie szlak doprowadzi nas do wsi Kietlice. Skręcamy w lewo i kierujemy się na Ostroszowice.

We wsi Ostroszowice możemy obejrzeć zabytkowy kościół, zbudowany w stylu gotyckim w latach 1592-1600. Przed 1945 r. najcenniejszym zabytkiem miejscowości był zespół pałacowy z parkiem i stawem z początku XVIII w. Został jednak zrujnowany po przejęciu przez polską administrację w 1945 r.

Z Ostroszowic kierujemy się w stronę Jodłownika. Znajduje się w nim leśniczówka Domek Myśliwski, która została zbudowana w II połowie
XIX w. i przetran sportowana do Jodłownika z gór. Obecnie mieści się w niej centrum kulturalne.

Z Jodłownika kierujemy się w stronę Bielawy. Podążając wzdłuż potoku Bielawica, dojedziemy do parkingu, z którego wyruszyliśmy.

INFORMACJE O TRASIE
Bielawa – Owiesno – Kietlice – Ostroszowice – Jodłownik – Bielawa
Długość – 18 km
Czas – ok. 2,5 godziny
Początek trasy – parking przy Centrum Informacji Turystycznej w Bielawie – 295 m n.p.m.
Najwyższy punkt (Jodłownik) – 430 m n.p.m.
Koniec trasy – parking przy Centrum Informacji Turystycznej w Bielawie – 295 m n.p.m.
Stopień trudności – łatwy


 

TRASA NR 3 - PERŁA GÓR SOWICH

>>Zaczynamy w Srebrnej Górze, położonej na wysokości od 400 do 600 m n.p.m. w głębokiej, wąskiej dolinie oddzielającej Góry Sowie od Gór Bardzkich, gdzie od początku XVIII w. wydobywano srebro.<<

Nad Srebrną Górą i Przełęczą Srebrną wznosi się potężna Twierdza Srebrnogórska strzegąca przejścia przez przełęcz do Kotliny Kłodzkiej, składająca się z sześciu fortów oraz szeregu leśnych umocnień i bastionów. Jest jednym z najciekawszych obiektów architektury militarnej w Polsce. W 2002 r. powstał tutaj Forteczny Park Kulturowy.

Ze Srebrnej Góry kierujemy się szlakiem czerwonym (jest to główny szlak sudecki, który prowadzi partią grzbietową przez całe Góry Sowie) w kierunku przełęczy Pod Gołębią, a dalej na przełęcz Pod Szeroką i przełęcz Woliborską. Ta ostatnia, położona na wysokości 711 m n.p.m., jest wyraźnym, ale dość wąskim i płytko wciętym obniżeniem o stromych podejściach i łagodniejszych zboczach. Wokół rośnie las mieszany (głównie świerk i buk). Są tu parking i wiata turystyczna.

Potem kierujemy się szlakiem czerwonym w kierunku Kalenicy, trzeciego co do wielkości szczytu Gór Sowich (964 m n.p.m.). Leży ona na terenie leśnego rezerwatu przyrody Bukowa Kalenica. Na grzbiecie rosną skarłowaciałe buki pomieszane ze świerkami i jaworami. Szczyt z wieżą jest doskonałym punktem widokowym.

Z Kalenicy jedziemy dalej czerwonym szlakiem. Po drodze mijamy Słoneczne Skałki, szczyt Słonecznej i grzbiet Rymarza (913 m n.p.m.). Najpierw ostrym zjazdem dla odważnych, a potem kamienistą drogą dostaniemy się na drogę szutrową. Tutaj skręcamy w prawo, a po przejechaniu 200 metrów docieramy do asfaltowej drogi Jugów – Pieszyce.

Jesteśmy na Przełęczy Jugowskiej (805 m n.p.m.). Są tu duży parking i wiata. Po lewej stronie widoczny drogowskaz do schroniska Zygmuntówka z 1938 roku i Bukowej Chaty, leżących około 500 m dalej.

Do Sokolca jedziemy lokalną drogą asfaltową z jednego ze schronisk. To wieś turystyczna z kilkoma wyciągami narciarskimi. Dzięki bogatej ofercie noclegowej i licznym krzyżującym się tutaj szlakom turystycznym (pieszym, rowerowym i samochodowym) jest świetną bazą wypadową dla turystów. Już w XIX w. Sokolec był popularnym miejscem startu wycieczek na Wielką Sowę. Najcenniejszym zabytkiem jest kościół św. Marcina z 1786 roku.

Stąd jedziemy tą samą drogą lokalną do ośrodka wypoczynkowego Harenda, położonego u podnóża góry Gontowa. Oprócz bazy noclegowej i gastronomicznej ośrodek dysponuje bogatym zapleczem rekreacyjnym. Ma własną stadninę tarantów małopolskich (20 koni) i instruktorów prowadzących jazdę na przestronnym padoku lub w terenie. W ośrodku są też bryczki i taborowy wóz cygański. Można powędkować na dużym, zarybionym zalewie lub popływać na rowerach wodnych, kajakach i łódkach. Są tu również: strzeżone kąpielisko, drewniana gospoda grillowa i wędzarnia.

Z Harendy asfaltową drogą jedzie my do Ludwikowic Kłodzkich, gdzie możemy zobaczyć pochodzący z 1708 r. kościół barokowy. Stąd drogą nr 381 kierujemy się w stronę Nowej Rudy, gdzie możemy odwiedzić dawną kopalnię węgla z podziemną trasą turystyczną. Potem przejeżdżamy przez Słupiec i zjeżdżając z drogi w dół – do Bożkowa. W tej malowniczej wsi warto zobaczyć piękny, duży pałac z XVI wieku.

Z Bożkowa wracamy na drogę nr 381 i skręcając w lewo, wracamy do Słupca, skąd prowadzi szlak czerwony do Srebrnej Góry. Po drodze warto zwiedzić zabytkowe kościoły w Nowej Wsi Kłodzkiej i Dzikowcu.

INFORMACJE O TRASIE
Srebrna Góra –Kalenica – Przełęcz Jugowska – Sokolec – Ludwikowice Kłodzkie – Nowa Ruda – Bożków – Srebrna Góra
Długość – 40 km
Czas –o k. 7 godzin
Początek – Srebrna Góra
Najwyższy punkt – Kalenica, 764 m n.p.m.
Koniec – Srebrna Góra
Stopień trudności – trasa trudna


 

TRASA NR 4 - TAJEMNICZE PODZIEMIA

>>Zaczynamy w Zagórzu Śląskim. Warto tu zobaczyć zamek Grodno, wybudowany z kamienia przez księcia Bolka I w XIII w.na górze Choina (450 m n.p.m.).<<

W drugiej połowie XVIII w. został porzucony i stopniowo popadał w ruinę. Wewnątrz znajduje się muzeum, w którym wyeksponowane są m.in. dzieje zamku. Ze względu na piękny widok warto wejść na wieżę. W Zagórzu możemy również zwiedzić kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z około 1500 roku.

Wędrówkę zaczynamy niebieskim szlakiem pieszym, którym kierujemy się przez Michałkową i Glinno na Przełęcz Walimską. Tam skręcamy w prawo i jedziemy zielonym szlakiem pieszym. Po drodze mijamy starą kopalnię srebra Sibelroch (czynna od XIV do połowy XVIII wieku). Ma ok. 50-60 metrów korytarza, kilka poprzecznych odnóg i przodków.

Zielonym szlakiem dojeżdżamy do Walimia, w którym są słynne sztolnie z czasów II wojny światowej. Do dziś nie jest znane przeznaczenie tych podziemnych labiryntów, ale mimo to przyciągają one w rejon Gór Sowich rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód.

Z centrum Walimia szlakiem czarnym, zwanym Szlakiem Martyrologii, jedziemy w kierunku podziemnego kompleksu Włodarz, gdzie można zwiedzać poniemieckie sztolnie. Do zasadniczej części podziemnego kompleksu prowadzą trzy wejścia od strony północno-wschodniej i jedno od strony północnej.

Z kompleksu Włodarz szlakiem czarnym jedziemy w kierunku tajemniczego podziemnego miasta Osówka. Udostępnione do zwiedzania są tam obiekty naziemne oraz podziemne sztolnie nazistowskiego projektu „Riese” z II wojny światowej. Do zasadniczej części pod ziemnego kompleksu prowadzą dwa wejścia od strony południowo-wschodniej. Na
zboczach widoczne są pozostałości po kolejce wąskotorowej oraz fundamenty siłowni i baraków więziennych z czasów budowy kompleksu.

Potem żółtym szlakiem jedziemy w kierunku Głuszycy. Po blisko dwóch kilometrach wjeżdżamy na drogę nr 381, którą docieramy do centrum miasta. Warto zobaczyć w nim ruiny zamku Rogowiec z XVIII wieku. Znów wjeżdżamy na drogę nr 381, jedziemy do Jugowic i wracamy do Zagórza Śląskiego.

INFORMACJE O TRASIE
Zagórze Śląskie – Walim – Włodarz – Osówka – Głuszyca – Zagórze Śląskie Długość – 20,5 km
Czas – ok. 4,5 godziny
Stopień trudności – trasa łatwa


 

TRASA NR 5 - TYLKO DLA ORŁÓW

>>Rozpoczynamy w centrum Srebrnej Góry, położonej w wąskiej dolinie oddzielającej Góry Sowie od Gór Bardzkich.<<

To dawna osada górnicza, gdzie kopano kruszec srebrny i wydobywano srebro aż po XVII wiek. Miejscowość posiada zabudowę mało miasteczkową, rozciągniętą wzdłuż stromej doliny. Prawa miejskie uzyskała w 1536 r. na mocy przywileju księcia ziębickiego, ale w 1945 r. nie zakwalifikowano jej do miast. Nieopodal miejscowości znajdują się ślady wybudowanej na początku XX w. trasy sowiogóskiej kolejki zębatej. Najciekawszy jej odcinek biegnie pomiędzy dwoma ogromnymi wiaduktami – zastosowano tam trzecią szynę wspomagającą lokomotywę na trudnych podjazdach. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku wskutek wielkiego kryzysu kolejka została zlikwidowana.

Podążając w górę drogą wojewódzką nr 385 przez Małą Przełęcz Srebrną, dotrzemy do Twierdzy Srebrnogórskiej, największej górskiej twierdzy w Europie. Stamtąd kierujemy się niebieskim szlakiem w kierunku Przełęczy Woliborskiej, wjeżdżając na wysokość 711 m n.p.m. Potem czerwonym szlakiem pieszym wdrapujemy się na Kalenicę (964 m n.p.m.), trzecią pod względem wysokości w Górach Sowich, której szczyt pokry ty jest rumowiskiem skalnym. Ze stalowej wieży widokowej może my tu podziwiać panoramę Bielawy, Jugowa i okolic.

Dalej szlakiem czerwonym dostaniemy się na Przełęcz Jugowską (805 m n.p.m.), która jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Górach Sowich. W pobliżu działają schronisko Zygmuntówka oraz pensjonat Bukowa Chata. Stąd, wspinając się leśnymi duktami po śladzie czerwonego szlaku pieszego, docieramy do Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.), najwyższego szczytu Gór Sowich. Warto tu chwilę odpocząć, podziwiając widoki, np. z 25-metrowej kamiennej wieży widokowej z 1906 r., której wizerunek jest symbolem Gór Sowich.

Z Wielkiej Sowy zjeżdżamy żółtym szlakiem pieszym tzw. Drogą Cesarską do Walimia, mijając po drodze drugi co do wysokości szczyt Gór Sowich, tj. Małą Sowę (972 m n.p.m.). W Walimiu warto zwiedzić słynne sztolnie z II wojny światowej. Stamtąd, podążając Szlakiem Martyrologii, przez Jawornik dojedziemy do Jugowic, a potem drogą asfaltową do Zagórza Śląskiego, w którym można się zatrzymać nad zaporowym Jeziorem Lubachowskim (Bystrzykim). Warto tu zobaczyć kamienną zaporę o wysokości 44 m i pozostałości zamku Grodno, kiedyś największego na Śląsku.

INFORMACJE O TRASIE
Srebrna Góra – Przełęcz Woliborska – Kalenica – Przełęcz Jugowska – Wielka Sowa – Walim – Jugowice – Zagórze Śląskie
Długość – 29 km
Czas – ok. 6 godzin w jedną stronę
Początek trasy – Srebrna Góra, 500 m n.p.m.
Najwyższy punkt – Wielka Sowa – 1015 m n.p.m.
Koniec trasy – Pieszyce, parking przy urzędzie miejskim, 350 m n.p.m.
Stopień trudności – trudna


 

Media