Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra jest największą górską twierdzą Europy. Położona na wysokości ponad 600m n.p.m. zachwyca rozmachem i architektoniczną specyfiką architektury militarnej z przełomu XVIII i XIX wieku. Zbudowana została w latach 1765 – 1777. Jako jedyna z okolicznych twierdz (Nysa, Kłodzko) nie poddała się wojskom napoleońskim podczas kampanii 1807 roku. Zamknięta dla celów militarnych w 1867 roku.

Dzisiaj Twierdza Srebrna Góra jest jedną z największych atrakcji Gór Sowich. Działający pod zarządem Fortecznego Parku Kulturowego obiekt jest świetnie przygotowany na przyjęcie turystów. Zwiedzanie fortyfikacji, spotkanie z żołnierzami zrekonstruowanego regimentu Infanterie - Regiment von Alvensleben, strzelanie z karabinów skałkowych i salwy armatnie, to tylko niektóre z atrakcji oferowanych przez to wyjątkowe miejsce.Jedną z mocniej zaznaczających się miejscowości na mapie atrakcji Gór Sowich jest wieś Bożków, notowana w annałach po raz pierwszy w 1348 roku. Jednym z powodów, dla których warto zajrzeć do tej wsi jest kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

  

Wściekły huk armatnich wystrzałów napoleońskiej armii. Dzikie wrzaski piechoty zbliżającej się pod umocnienia twierdzy i stale odpieranej w ostrzale prowadzonym z donżonu i pośrednich fortów. Chmury białego, gęstego dymu unoszącego się po każdej eksplozji ładunków prochowych z armat, strzelb i karabinów spływają ciężko na bagnety żołdaków Napoleona. Francuzi znowu odparci! Twierdza Srebrna Góra nie poddaje się nigdy! Twierdza Srebrna Góra nigdy nie zostanie zdobyta! Prawdziwa historia wojny to nie polityka, układy, rozkazy wydawane w zaciszu sztabów armii. Prawdziwa historia wojny dzieje się na polu bitwy, cuchnie prochem, potem i krwią, ale przede wszystkim śmierdzi absurdem, zatruwa utopią walki o coś ważnego dla zwyczajnego, pojedynczego człowieka.

  

Twierdza Srebrna Góra to jedna z największych atrakcji turystycznych Gór Sowich. Można do niej dotrzeć własnym samochodem lub pokonując szlak pieszy albo rowerowy. Na zwiedzających zawsze oczekuje przewodnik – żołnierz, w XVIII-wiecznym mundurze z uzbrojeniem. Zwiedzanie Fortu Donjon z podziemiami i jego koroną, spotkanie z żołnierzem 33 Historycznego Regimentu Srebrnogórskiego, ładowanie i strzelanie z karabinów skałkowych, zwiedzanie XVIII-wiecznych kazamat z latarniami, srebrnogórskie opowieści o dawnej broni i pokaz salwy armatniej z repliki XVIII-wiecznego działa. A wszystko za sprawą funkcjonowania tutaj Fortecznego Parku Kulturowego.

  

 

Twierdza Srebrna Góra to największa górska twierdza w Europie. Leży na wysokości ponad 600m n.p.m. Ta monumentalna, utopijna wizja oświeceniowych strategów zachwyca swym rozmachem i przeraża budowlanym wysiłkiem, którego efekty militarne w zasadzie sprawdziły się tylko jeden raz – podczas kampanii napoleońskiej.

Forteca powstała w latach 1765 – 1777 pod okiem pruskiego pułkownika Ludwiga Regela. Rozmach wymagał olbrzymich nakładów: twierdzę budowało średnio 4000 robotników ściągniętych z zachodnich Niemiec i Czech! Mieszkańcy okolic zmuszani byli do pracy przy transporcie i samych pracach budowlanych.

 

 

Oblężenie wojsk napoleońskich rozpoczęło się 28 czerwca 1807 roku. Zakończył je Pokój w Tylży podpisany przez Napoleona Bonaparte 9 lipca 1807 roku. 28 listopada 1867 roku Twierdza Srebrna Góra przestała spełniać rolę obiektu militarnego.

 

 

 

 

 

 Forty Srebrna Góra - www.forty.pl