51. Rajd Świdnicki - podsumowanie

51. edycję Rajdu Świdnickiego rozegrano w dniach 22-23 kwietnia. Zawody były pierwszą z siedmiu rund zaplanowanych w tym sezonie krajowego czempionatu i jednym z pięciu rajdów rozgrywanych na asfaltowych odcinkach specjalnych.

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali zakończony 51. Rajd Świdnicki – inauguracyjną rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). Na drugiej pozycji, ze stratą 14,8 s do zwycięzców, finiszowali Sylwester Płachytka i Jakub Gerber (Skoda Fabia Rally2 evo). Najniższy stopień podium zajęli Martins Sesks i Renars Francis (Skoda Fabia R4). Łotyszy od zwycięzców dzieliło 45,1 sekundy.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najwyższa klasa rozgrywek rajdowych w Polsce. Ich uczestnicy rywalizują o tytuły mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach. Organizatorem cyklu jest Polski Związek Motorowy.

Kalendarz mistrzostw składa się z kilku rund (rajdów) organizowanych przez miejscowe automobilkluby. Na sezon 2023 zaplanowano siedem rajdów. Pięć rund to rajdy asfaltowe, a dwa to zawody rozgrywane na szutrowych odcinkach specjalnych.